חוויות מהמצור על הבלטיקה

הזמן: אתמול בערב 3 ימים אחרי יום הנצחון על גרמניה הנאצית במלחמה הפטריוטית הגדולה
המקום: לא רחוק מכיכר המדינה רחוק מדי מהכיכר האדומה
השותים: דני האדום הלטבי הרוסי, הילדה השוודית המתה קומיסר הבירה, החשאי הריאקציונר ואני לקוחת הזהב של הגום
הנשתים: בלטיקה 0, בלטיקה 3, בלטיקה 4, בלטיקה 5, בלטיקה 6, בלטיקה 7, בלטיקה 8, בלטיקה 9, בלטיקה קולר (עמ' 67-75)

בשמחה גדולה אני יכולה לבשר שצלחנו את אחד הפרוייקטים המאתגרים במסגרת שתיית חוברת מותגי הבירה: טעימת אורך של כל הבלטיקות שמופיעות בספר. זה היה קשה. הריאקציונר ואני לא היינו מסוגלים לצלוח את תשעת הבקבוקים בלי הקומראדים שגויסו לעניין, הרוסי שנידב את כבד הפלדה שלו והקומיסר, שדאג לבריאות הקולקטיבית ופקד עלינו להכין מרקקה.

התחלנו ב-0, שמכילה חצי אחוז אלכוהול, המשכנו לקולר ומשם עברנו לפי הסדר על המספרים הטבעיים. אני רוצה לחזור לשגרה ולסקור בירות  קונטר-רבולוציוניות, כלומר טעימות, אז בלי יותר מדי חפירות – לעסק:

לבלטיקה 0 יש צבע בהיר, כמו של פיפי של חבר יצרני שנמנע משתיה, או שמעדיף את הבירה שלו עם חצי אחוז אלכוהול. טעמה כשל גזוז, לרוסי היא הזכירה תפוח ואני מצאתי אותה דלילה ונטולת טעם.

על הבלטיקה קולר נכתב בחוברת שהיא "נוצרה במטרה לפנות לקהל צעיר בעל ראש פתוח", כזה שתמיד חיבב את ריח חומרי הניקוי הגנריים שמתשמשים בהם בבנייני משרדים ושטעם של תירוש מקולקל עושה לו את זה. הפוליט ביורו החליט פה אחד שמדובר בגועל נפש מזוקק ושמבחינתו אפשר לשלוח את הברומייסטר לגולאג מאתמול.

הריח של הבלטיקה 3 כבר התחיל להזכיר לנו בירה, כזאת שמשולבת עם חומרי ניקוי איכותיים. הבירה נהנית מאפקט הז'אוול גם בטעם וגם בריח.

את הבלטיקה 4  הסכמנו להכניס להקצבת הבירה היומית בקולחוז. הצבע שלה חום, פשוט חום. הקומיסר זיהה קרמל ולריאקציונר הטעם והריח הזכירו נסיון לא מוצלח להכין דופלבוק.  לי הריח הזכיר גולדסטאר מקולקל אבל הטעם הפתיע: סביר מינוס, מתקרב למשהו שהייתי רוצה לשתות. מרגישים קצת לתת.

לבלטיקה 5  צבע צהוב בהיר, הטעם והריח נסבלים. היא קצת יותר מגוזזת ואפשר לשתות אותה אם חייבים.

בלטיקה 6 היא בירת פורטר שמייקל ג'קסון של הבירות אהב מאוד. יש לה ריח של בירה שחורה (לפוגרומצ'יקים מקישינב: חשבו על קבאס, רק טעים) וטעמים קלויים של קפה. היא בסדר, אני מעדיפה פורטרים אחרים באופן אישי אבל היא לא בשבילכם, קוראים יקרים: הרוסי דיווח שעל התוית רשום מידע בערבית ובאסטונית.

בלטיקה 7 מתקרבת לזירה המוכרת: אני, שבשעת התה מתפננת על קוויאר בלוגה ושמפניה בטרקלינים ששמורים לאליטה של המפלגה, נזכרתי בבירה מכבי, נותנת החסות לקבוצה הארורה מהלבנט. לריאקציונר היא הזכירה את באדווייזר, הבירה הנמכרת ביותר בעולם (מישהו מהווטראנים זוכר את הג'ינגל הזה?). החיקוי הקפיטליסטי של המשקה הצ'כי, כמובן. בקיצור: לאגר בהיר מסחרי גנרי.

בלטיקה 8 היא בירת חיטה. הפוליט ביורו אוהב בירות חיטה, אבל זאת של בלטיקה היתה, לפחות עבור נציגת הנשים בפאנל, בהירה ושקופה מדי לעומת אויבותיה הגרמניות ובמקום ריח בננה היא חשה בריח של Creme de Banana של כרמל מזרחי, ההוא שנמכר תמורת תלוש ורבע בחינאווי. היא לא נעמה ללשונה העדינה של החברה, שלא הרגישה בכלל בסיומת.

ולסיום הגענו לבלטיקה 9, הצאר בומבה של המבשלה, הבירה שכולם הזהירו מפניה. ובאמת, קשה לעמוד בפני מתקפה של אחוז אלכוהול גבוה וטעם מג'וייף. בשעה שהרוסי ואני רצינו למות הראקציונר והקומיסר ניהלו בינם לבין עצמם ועידת יאלטה קטנה משלהם, בה נידון מה פחות גרוע: בירה עם טעמי לוואי בולטים להחריד שהיא חלשה ולכן מאפשרת לך להרגיש ביתר קלות את טעמי הלוואי (ע"ע בלטיקה קולר), או בירה מחרידה עם אחוז אלכוהול גבוה, שלא מאפשר לך לשתות יותר מדי מהבירה (ע"ע 9).

בסוף הערב שפכנו הרבה נוזלים לכיור שהריח מהטבלה המחזורית.

עדות אילמת

אני זקוקה לסיוע מבירות המערב. לאיזו פרסטרויקה קטנה. דחוף.

8 מחשבות על “חוויות מהמצור על הבלטיקה

    • אני לא משמיצה. זה עניין של טעם.
      אני נוטה להסכים איתך בעניין הטעימה העיוורת. מניסיון ((במקרה על בירות חיטה), כשאתה מוציא את הבירה מההקשר ומהמיתוג הרבה דברים משתנים.

  1. פינגבק: שנה אחת, 200 רשומות « קוראים ושותים עם ספר מותגי הבירה בישראל

  2. פינגבק: שלוש בעשר | קוראים ושותים - בלוג בירה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s